Pokládka dřevěných podlah.

Čtyři základní možnosti při pokládce dřevěných podlah.

Přemýšlíte nad koupí nové dřevěné podlahy? Nevíte, jaké máte možnosti při její pokládce, a nebo zvažujete, zdali si ji položit sami nebo raději využít renomovanou firmu? Po přečtení tohoto článku si budete schopni představit, jaké řešení je právě pro Vás nejvhodnější si zvolit.
K rozhodnutí je důležité vědět, na jaký typ podkladu budete dřevěnou podlahu pokládat. Existují čtyři možnosti, a to:

  • na klasický dřevěný rošt,
  • na technickou podlahu z OSB desek,
  • na sponky plovoucím způsobem,
  • nebo na beton.

První z uvedených možností, pokládka dřevěné podlahy na klasický dřevěný rošt, se hodí při rekonstrukci starších podlah. Je snadná a můžeme ji doporučit pokládat i zručným kutilům, nejlépe však za pomoci odborníků. Důležitými kroky jsou vytvoření speciálního roštu, který musí být zkonstruován z vysušených trámků. Jejich vzdálenost je závislá na druhu dřeva a tloušťce podlahy. Tato volná místa mezi trámky vyplníte vhodným izolačním materiálem. Poté položíte a zároveň sklepete prkna dohromady. Důležité je, aby první a poslední řada prken byla šroubována shora. Na co si dávejte obzvláště pozor je dodržení dilatačních spár, díky nimž nedojde ke zvlnění podlahy při bobtnání dřeva. Tyto spáry musí být vytvořeny vždy mez stěnami, dveřními rámy, položenou dlažbou nebo trubkami topení. Na závěr můžete provést povrchovou úpravu podlahy za pomoci vosků, olejů či laků. Jako poslední krok přichází na řadu lišty, které se kotví buď na stěnu, nebo do podlahy.

Dalším typem podkladu je technická podlaha z OSB desek nebo jiných prken, která se nejvíce vyskytuje v podkrovních bytech a u zabudovaného podlahového vytápění. Je o něco náročnější než první zmiňovaný způsob, zejména díky své časové náročnosti a potřebné preciznosti provedení. Prvním důležitým krokem je zajištění hladkého, rovného a suchého podkladu, který bude následně penetrován, což zajistí přilnavost aplikovaného lepidla na podklad. Zde Vám dáme dobrou radu: nešetřete lepidlem a aplikujte ho v délce celé plochy prken, v opačném případě by se mohlo stát, že podlaha bude nepříjemně vrzat. Lepidlo zvolte podle typu podkladu. Stejně jako u prvního způsobu i zde dodržujte dilatační spáry a těsné upevnění prken. Závěrem lze upravit podlahu povrchovým nátěrem a obložit lištami, které dodají celému dílu to správné vzezření. Určitě se po čerstvě přilepené podlaze neprocházejte, mohli byste tak narušit její funkčnost i estetickou stránku.

Pokládka plovoucím způsobem pomocí spon vyžaduje taktéž rovný, hladký a suchý povrch, nutností je provést měření vlhkosti. Tu následně zajistíte pomocí položení parotěsné zábrany v podobě fólie. Na tu položíte korkovou položku, která má funkci zvukové izolace. Po položení první řady prken vytvoříte řetěz ze sponek. Nezapomeňte na dilatační mezery jako ve výše uvedených způsobech. Následující řady se pokládají na spony zasunutím pera do drážky, přičemž se slepují pouze na čelních koncích. Zbývá už jen položit lišty a případně poupravit povrch. U tohoto typu pokládky můžete využít odborné služby naší firmy Podlahy Kotalík.

Poslední možností podkladu je beton, který je stále oblíbenější a používanější díky současné kvalitě lepidel. Ze všech uvedených způsobů je nejnáročnější, protože je třeba znát přesnou vlhkost jak podlahovek, tak betonu. V tomto případě skutečně doporučujeme pokládku přenechat zkušeným profesionálům.

Další tipy: pokud uvažujete nad podlahovým topením, jsou vhodné všechny druhy dřeva kromě buku.